LARP - co to takiego?


O spontanicznym wchodzeniu w cudzą skórę

LARP (live action role-playing game) to forma improwizowanego teatru. Przedstawienie larpowe polega na odgrywaniu scen bez odwoływania się do gotowego scenariusza i wyuczonych tekstów; gracz bazuje na swojej wiedzy nabytej podczas warsztatów, a także na dogłębnej znajomości odgrywanej przez siebie postaci i relacji, w jakich pozostaje ona w stosunku do innych postaci, w które wcielają się pozostali gracze. Na tej podstawie gracze sami budują dialogi i interakcje, starając się nie wypadać z ról i wejść w skórę swojego bohatera: uwzględniając jego wygląd i mimikę, cechy charakterologiczne, sympatie i antypatie. Podczas przygotowań do gry uczestnicy LARP-a mogą bazować na dostępnych tekstach kultury (książki, filmy, źródła historyczne itd.) dotyczących odgrywanych postaci, jednak równie wielką rolę odgrywają wyobrażenia gracza na temat postaci oraz sposób, w jaki zdecyduje się ją przedstawić. Bardzo istotna dla gracza jest także tzw. Karta Postaci, w której pokrótce przedstawiana jest sytuacja życiowa bohatera, jego interesy i pragnienia oraz cele, które chciałby osiągnąć. Bardzo często stoją one w sprzeczności z interesami innych graczy, choć z pewnością znajdą się i zwolennicy pewnych rozwiązań... Do kart mogą być dołączone materiały dodatkowe, których potrzebuje bohater, np. mapka, dokumenty itp. - wszystko zależy od inwencji twórców gry.  

Gracze spotykają się w wyznaczonym miejscu i odgrywają oraz opowiadają wspólną historię, której poszczególne wątki w trakcie trwania przedstawienia moderowane są przez mistrzów gry. Mistrzowie gry mogą (choć nie muszą) być pełnoprawnymi członkami spektaklu - wówczas również biorą w nim udział, wcielając się w określonych bohaterów. To oni realizują ukryty scenariusz: nadają grze określony bieg, podrzucając nowe tematy i pomysły na aktywności, a tym samym prowadzą przedstawienie do określonej pointy, której pozostali gracze wcześniej nie znają i na którą są naprowadzani

Do gry głównej, odbywającej się na wyjeździe, młodzi uczestnicy projektu literaTOUR przygotowywali się pod okiem instruktorów w trakcie warsztatów: improwizacyjnych, aktorskich, psychoedukacyjnych, literackich, kostiumowych oraz charakteryzatorskich. Grę główną zawsze poprzedza sesja portretowa - każdy uczestnik pozuje w samodzielnie przygotowanym kostiumie oraz charakteryzacji, które mają za zadanie fizycznie upodobnić go do odgrywanej postaci. Podstawą gry jest płynna improwizacja. W całej Polsce znaleźć można stowarzyszenia zrzeszające miłośników gry larpowej. Ich członkowie organizują otwarte spotkania dla zainteresowanych i nierzadko oferują bezpłatne warsztaty, podczas których prezentują ćwiczenia oraz zabawy improwizacyjne. Naszą zaczytaną grupką zaopiekowała się Żywia - Białostocki Klub LARP-owy:
















Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Plakaty promujące czytelnictwo już gotowe!

Wędrując między historiami. Promujemy czytelnictwo w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej

Finał literaTOUR w teatrze cieni Ofelii